سوال های زیر را پاسخ دهید تا از نتیجه آگاه شوید...
همان طور که شکمتان بزرگ می شود، افکارتان نیز به تجسم زندگی جدید پیش رو معطوف می شود. چگونه مادری خواهم بود؟ سخت گیر یا آسان گیر؟ آزاده و سرخوش یا ملایم و جدی؟ آرام و برنامه محور یا پرمشغله! به سوال های زیر پاسخ دهید تا ابعاد جدیدی از زندگی پیش روی خود را کشف کنید.
چگونگی پاسخ ها واقعا مهم نیست، زیرا نوزادان روشی دارند که هر نقشه ی دقیق برنامه ریزی شده ای را کاملا واژگون می کنند.

بیش از حد عصبی یا کاملا آرام؟
- دقیقا می دانید که از چه وقت باردارید؟
 روز (ساعت، لحظه).
 هفته.
 ماه.
- چگونه رژیم غذایی شما تغییر کرد؟
 اکنون فقط غذاهای اورگانیک، غلات کامل و ابرخوراکی ها را می خورم
 اکنون بروکلی می خورم گرچه از آن متنفرم. ظاهرا به آهن نیاز دارم.
 اکنون برای دو نفر غذا می خورم.
- کالسکه خرید اید!
 پیش از اینکه بدانم باردارم این اولین وسیله ای بود که برایش کنار گذاشتم اول ایمنی، درست است؟
 درهفت ماهگی.
 واقعا مطمئن نیستیم که به کالسکه نیاز داشته باشیم. صبر می کنیم تا بچه از راه برسد و اگر به آن نیاز داشتیم، می توانیم برویم و از دوستی آن را به امانت بگیریم.

اکثر پاسخ ها به الف:
خب، آماده بودن فوق العاده است، اما مراقب باشید که بیش از حد کنترل کننده نشوید، زیرا در این صورت، اجرای وظایف مادرانه به شوک ناگواری بدل می شود. به گفته ی دکتر "کارین استین"، متخصص روان شناسی، مادری کردن برای فرزند مثل یک سفر اکتشافی است و کاری نیست که از قبل طراحی شده باشد. با نقشه حرکت کنید، اما نقشه تان باید انعطاف پذیر باشد.
اکثر پاسخ ها به ب:
ظاهرا توازن خوبی دارید. به گفته ی دکتر استین، اغلب مادرانی را می بینم که از اعتماد کردن به خودشان می ترسند و در نتیجه، اختیار کارها را به دیگران محول می کنند. از اینکه آیا همان مادری که آرزویش را دارید خواهید بود یا نه، نترسید. شیوه ی درست یا بهتری وجود ندارد. باید اعتماد به نفس داشته باشید و روش های خاص خود را برای فرزند ویژه ی خود بیابید. و هر پیشنهادی که مناسب نیازهایتان بود را به کار گیرید.
اکثر پاسخ ها به ج:
فوق العاده است که چنین آرام باشید. اما اندکی درون گرایی کنید. از خود بپرسید که چرا از فکر کردن درباره ی نوزادتان خودداری می کنید؟ به گفته ی دکتر کارین، آن بچه قرار است واقعیت روزمره ی شما شود و نمی توانید آن را نادیده بگیرید. بارداری یعنی آمادگی و پذیرش واقعیات جدید واقعیتی که می تواند کلافه کننده باشد.

مشارکت در مراقبت یا به تنهایی؟
- در دوران بارداری چه کسانی حامیان شما هستند؟
 در این مسیر تنها هستم.
 شوهرم و مادرم.
 همه ی دوستان و خانواده ام.
- از اینکه شکمتان را لمس کنند، چه احساسی دارید؟
 لحظه های کوتاه حرکت جنین در شکمم خیلی ارزشمندند. می خواهم با فرزندم تنها باشم. لطفأ دست درازی نکنید.
 باید به شوهرم متذکر شوم تا این کار را انجام دهد، واقعا دوست دارم که او نیز حرکت فرزندمان را احساس کند.
 واقعا دوست دارم که در نشست های صبحگاهی شکم غریب خود را با همه به اشتراک بگذارم. از این لحاظ راحت هستم.
- چه زمانی بارداری تان را به اطرافیان خبر دادید؟
 وقتی با اعلام آن شوهرم را شگفت زده کردم، دوازده هفته باردار بودم.
 وقتی عادت ماهانه ام را ندیدم، من و شوهرم فورا به خانواده هایمان گفتیم و پس از سه ماهگی به همه خبر دادیم.
 فیلم آزمایش خانگی بارداری خود را در فیس بوک گذاشتم. در آن فیلم من و همه ی دوستانم، رنگی شدن خط دوم این آزمایش را با هم دیدیم.

اکثر پاسخ ها به الف:
حفظ حریم خصوصی خوب است. راز خود را تا زمانی که دوست دارید، حفظ کنید. اما خود را جدا مانده از دیگران تصور نکنید، زیرا می خواهید به جامعه ی مادران جدید بپیوندید. در نهایت، بچه ها باید در اجتماع پرورش یابند. به علاوه، شما نیز به پشتیبان نیاز دارید.
اکثر پاسخ ها به ب:
ظاهرا به خوبی متوازن هستید. می خواهید مادر خوبی باشید.
اکثر پاسخ ها به ج:
به گفته ی دکتر استین، برای این نوع مادران احساساتی می شدم. آنان از لذت چنان لبریز می شوند که می خواهند آن را به مشارکت گذارند. این بانوان باردار تا حد امکان با افراد دیگر رابطه برقرار می کنند. پس به مسیر خود ادامه دهید و از آن لذت ببرید. فقط از اشخاصی که به هر علتی نمی توانند این دوران جادویی را با شما سهیم شوند، ناراحت نشوید.

آسان گیر، سخت گیر یا مستبد؟
- کدام یک از اینها مهم ترین هستند؟
 والد سخت گیری که دوست دارد بچه ها محدودیت ها را درک کرده و از آن پیروی کنند و مانند شخصی که می داند در جمع چگونه رفتار کند، باشد.
 والد مهربانی که دوست دارد بچه ها درک کنند که به آنها عشق ورزیده می شود، حتی وقتی رفتاری ناپسند دارند.
 هم عشق بی حد و مرز و هم محدودیت ها اهمیت دارند.
- وقت رفتن به بستر است. چگونه فرزندتان را برای خواب در بسترش می گذارید؟
 احتمالا در گهواره اش، خواب آلود اما بیدار، همان طور که از کتاب های خواب آموخته ام. وقتی بچه به اندازه ی کافی بزرگ شد که از تغذیه ی شبانه اش بگذرد، خودش خودش را آرام و به خواب می رود. بچه بر خانواده حکمرانی نمی کند.
 هر زمان و هر گونه که او (بچه) خواست. من نوع خواباندن خود را به بچه ام تحمیل نمی کنم.
 امیدوارم که او در دوازده ماهگی فواصل طولانی تری بخوابد. اگر این اتفاق نیفتاد، گزینه های دیگر را در نظر می گیریم.

اکثر پاسخ ها به الف:
والدین مستبد برای اطاعت کردن ارزش بسیاری قائل هستند، مقررات را تعیین می کنند و خواستار فرمانبرداری هستند.
اکثر پاسخ ها به ب:
توانایی والدین آسان گیر این است که اغلب با محبت و مهربان هستند. اما آنها محدودیت های روشنی را تعیین نمی کنند و انتظار خود انضباطی دارند. دکتر کارین هشدار می دهد: احتمالا این خردسالان در مدرسه دوران بسیار دشواری را می گذرانند.
اکثر پاسخ ها به ج:
والدین سخت گیر (مقتدر) در حالی که از رابطه ی مهربانانه با فرزندانشان لذت می برند، مسیر میانه ای بین برپایی محدودیت های روشن ولی با مهربانی را پیش می گیرند. به گفته ی دکتر استین، برای اینکه فرزندتان عشق و شادی را احساس کند، باید محدودیت هایی برپا سازید و نتایج پایدار آن را پیگیری کنید.

بازگو کردن
- آیا بارداری تان...
 تعجب برانگیز بود.
 بسیار برنامه ریزی شده بود و به طور منظم پیگیر آن بودید.
 برنامه ریزی شده، نشده بود.
- آیا در انتظار تولد فرزندتان هستید، با...
 ترس ناشناخته.
 شاید بی صبری.
 انتظار و سردرگمی.

اکثر پاسخ ها به الف:
به گفته ی دکتر استین، مادران در انتظاری که بارداری آنان بدون نقشه بوده است، با خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی پس از زایمان روبه رویند. (بنابراین، در صورت لزوم از متخصصان کمک بگیرید). اگر بارداری شما تعجب برانگیز بود و می ترسید، به شما تبریک می گوییم، این حالت عادی است و اوضاع پیش روی شما خوب خواهد بود.
اکثر پاسخ ها به ب:
فوق العاده است که تا این حد در انتظار فصل جدید زندگی خود هستید. تبریک می گوییم، این حالت عادی است و اوضاع پیش روی شما خوب خواهد بود.
اکثر پاسخ ها به ج:
باردار شده اید و هنوز دقیقا اطمینان ندارید که چه احساسی به آن دارید؟ تبریک می گوییم، این حالت عادی است و اوضاع پیش روی شما خوب خواهد بود.

منبع: نی نی پلاس